Konferencja naukowo-szkoleniowa „Szczepienia Ochronne 2024”

Wydarzenia edukacyjne to jeden z filarów ustanowionego przez Okręgową Radę Lekarską Wielkopolskiej Izby Lekarskiej „Roku Szczepień Ochronnych”. 8 lutego w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu odbyła się poświęcona szczepieniom konferencja naukowo-szkoleniowa do udziału w której zarejestrowało się blisko 300 osób (stacjonarnie i online).

Konferencja odbywała się po hasłem „Szczepienie Otula”, które będzie nam towarzyszyło w kolejnych miesiącach. – Udało nam się zgromadzić naprawdę wybitnych ekspertów, którzy pracują w poradniach konsultacyjnych, którzy tworzą również kalendarz szczepień – podkreśla organizator wydarzenia, wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski.
Prof. Jacek Wysocki, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej UMP i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii w swoim pierwszym wykładzie nakreślił historię szczepień i rozwoju epidemiologii. W kolejnej prelekcji skupił się na niezliczonych mitach dotyczących szczepień konfrontując je z twardymi faktami.

O tym z jakimi problemami w kontekście szczepień mierzą się w codziennej praktyce lekarze rodzinni opowiedziała prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia lek. Bożena Janicka.

Następnie dwa wykłady wygłosiła dr hab. n. med. Ewelina Gowin, prof. UMP, zastępczyni kierownika Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Wielkopolskim Centrum Pediatrii. Pierwszy dotyczył szczepień przeciw COVID-19, drugi reakcji poszczepiennych.

Dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska, specjalistka pediatrii związana z poznańskim szpitalem dziecięcym, przyjmująca także w poradni konsultacyjnej ds. szczepień omówiła szczepienia rekomendowane u pacjentów geriatrycznych.

Ostatnia sesja rozpoczęła się od prelekcji poświęconej szczepieniom związanym z wyjazdami do krajów tropikalnych. To zagadnienie omówiła dr hab. n. med. Małgorzata Paul z Katedry Chorób Wewnętrznych Oddziału Klinicznego Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych UMP.

Na zakończenie konferencji dwa wykłady wygłosiła dr n. med. Ilona Małecka, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Profilaktyki Zdrowotnej UMP i członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Pierwszym tematem było postępowanie z pacjentami zaszczepionymi niezgodnie z kalendarzem szczepień. W drugiej kolejności uczestnicy konferencji zostali zapoznani z prawdziwymi przeciwskazaniami do szczepień.

W ramach „Roku Szczepień Ochronnych” i kampanii „Szczepieni Otula” lekarze WIL będą mogli brać udział w zaplanowanych na kolejne miesiące bezpłatnych webinarach, otrzymają też materiały edukacyjne i dostęp do aktualizowanego banku wiedzy.

ZKM WIL

Facebook
Twitter
LinkedIn
Krztusiec powraca!

W Polsce dramatycznie rośnie liczba osób chorych na krztusiec.

W okresie od 1.01.2024 do 15.07.2024 r. w kraju wystąpiło 6 844 zachorowań, w tym 451 w rejonie Wielkopolski i 291 w powiecie poznańskim.
Podstawową metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec są szczepienia ochronne.

Czytaj więcej »
Webinar: Szczepienia przed podróżami

24 lipca 2024 r. zapraszamy na kolejny webinar w ramach kampanii Szczepienie otula! Tym razem poruszymy temat szczepień ochronnych przed podróżami.

Webinar poprowadzi wybitna specjalistka – dr hab. n. med. Małgorzata Paul, konsultant w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej województwa wielkopolskiego.

Czytaj więcej »
Scroll to Top