Stanowisko Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej dot. szczepień przeciwko HPV

Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej stanowczo sprzeciwia się szerzonym przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy i Naukowców tezom podważającym skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Zniechęcanie przez lekarza do szczepień profilaktycznych stanowi naruszenie art. 4 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną szczepienie przeciwko HPV istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, sromu, prącia, odbytu oraz krtani i uznane zostało za najskuteczniejszą profilaktykę tych nowotworów. W krajach o wysokiej wyszczepialności inwazyjny rak szyjki macicy występuje kilkadziesiąt razy rzadziej niż tam, gdzie nie stosuje się szczepień.

Jednocześnie Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wnioskuje, aby Naczelna Rada Lekarska skierowała do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wnioski o ukaranie lekarzy zasiadających w Polskim Stowarzyszeniu Lekarzy i Naukowców i podpisujących się pod takimi niezgodnymi z EBM tezami pseudomedycznymi (art. 4 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty).

W imieniu Rady Ekspertów NIL
Dr hab. n. med. Magda Wiśniewska


W związku z powyższym Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wnioskuje do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie następujących działań:

  1. Złożenie do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wniosków o ukaranie lekarzy zasiadających w Polskim Stowarzyszeniu Lekarzy i Naukowców, którzy publicznie rozpowszechniają tezy niezgodne z zasadami Evidence-Based Medicine (EBM), podważające skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Działania te mogą być kwalifikowane jako naruszenie art. 4 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
  2. Publiczne potępienie działań Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy i Naukowców zmierzających do zniechęcania do szczepień przeciwko HPV oraz wyraźne podkreślenie znaczenia tych szczepień w profilaktyce nowotworów. Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wyraża przekonanie, że podjęcie ww. działań przyczyni się do ochrony zdrowia publicznego oraz zapewnienia pacjentom dostępu do wiarygodnej informacji medycznej.

Pełna treść stanowiska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Krztusiec powraca!

W Polsce dramatycznie rośnie liczba osób chorych na krztusiec.

W okresie od 1.01.2024 do 15.07.2024 r. w kraju wystąpiło 6 844 zachorowań, w tym 451 w rejonie Wielkopolski i 291 w powiecie poznańskim.
Podstawową metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec są szczepienia ochronne.

Czytaj więcej »
Webinar: Szczepienia przed podróżami

24 lipca 2024 r. zapraszamy na kolejny webinar w ramach kampanii Szczepienie otula! Tym razem poruszymy temat szczepień ochronnych przed podróżami.

Webinar poprowadzi wybitna specjalistka – dr hab. n. med. Małgorzata Paul, konsultant w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej województwa wielkopolskiego.

Czytaj więcej »
Scroll to Top